Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 07-18 hod.) (So. 08-14 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 

 
  1. Úvod
  2. Tipy
  3. Starostlivosť o rastliny
  4. Kremzyt a jej využitie
Expandovaná hlina a jej využitie v záhrade

V záhradníctve sa po celé storočia používajú rôzne druhy kameniva. Expandovaná hlina si už nejaký čas získava čoraz väčšiu obľubu. Jedná sa o nenápadné gule, ktoré sa dajú použiť ako pri pestovaní izbových rastlín v kvetinách, tak aj v záhrade.

Expandovaná hlina

Expandovaná hlina sú ľahké pórovité guľôčky obklopené tvrdou škrupinou, ktoré vznikli pri procese pálenia hliny. Teplota asi 1200 ° C neutralizuje všetky organické látky, vďaka čomu je expandovaná hlina zbavená patogénov, a ovplyvňuje tak zdravie rastlín. Expandovaná hlina je univerzálny agregát používaný v záhradníctve.

Vlastnosti keramzitu:

Veľmi cennou a jedinečnou vlastnosťou expandovanej hliny je jej chemická ľahostajnosť. To znamená, že nereaguje so žiadnymi látkami, ktoré by sa mohli dostať do pôdy. Nereaguje s hnojivami alebo humínovými kyselinami. Nezmení tiež pH pôdy, takže sa dá použiť pri pestovaní acidofilných rastlín aj tých, ktoré uprednostňujú zásaditejší substrát. Vďaka svojej štruktúre tiež neabsorbuje žiadne živiny z hnojív, takže nehromadí slanosť v pôde. Expandovaná hlina nepodlieha mikrobiologickému rozkladu. Tiež nestráca svoje vlastnosti v priebehu rokov, takže sa dá použiť mnohokrát. Vďaka vypaľovaniu pri vysokej teplote je keramzit odolný aj voči plesniam a hubám, čo znižuje riziko infekcie rastlín. Pórovité guľky pokryté tvrdou škrupinou sú tiež prekážkou pre hlodavce. Expandovaná hlina je mrazuvzdorná. Má tiež schopnosť akumulovať teplo, čo má priaznivý vplyv na stabilizáciu teploty substrátu a koreňového systému.

Aplikácia

1. Keramzit ako drenážna vrstva.

Pri výsadbe rastlín do kvetináčov je veľmi dôležité zabezpečiť, aby prebytočná voda mohla voľne odtekať. Nadmerná vlhkosť v koreňoch môže spôsobiť ich hnilobu, čo vedie k vysušeniu listov a, bohužiaľ, k smrti rastliny. Ak chceme odkvapkať na dne hrnca, na tento účel budú ideálne ľahké guľôčky z expandovanej hliny. Predtým, ako nalejeme kamenivo do hrnca, uistite sa, že na dne sú otvory, aby mohla odtekať prebytočná voda. Potom nalejte vrstvu drenáže. V ideálnom prípade by mala mať hrúbku ¼ objemu hrnca. Ak už máme drenáž, nasypeme vrstvu substrátu prispôsobenú konkrétnej skupine rastlín a rastlinu vysaďte.

2. Keramzit ako kypriaci materiál

LECA pridaný k substrátu poskytuje prístup vzduchu do koreňového systému. Uvoľňuje a prevzdušňuje pôdu. LECA sa môže zmiešať so substrátom použitým na výsadbu alebo transplantáciu rastlín v kvetináči a rastlín vysadených v zemi. 20 - 40% objemu substrátu v kvetináči alebo v jamke, kam ideme rastlinu sadiť, sa nahradí keramzitom a takto pripravená zmes sa použije pri výsadbe danej rastliny.

3. Keramzit ako zvlhčovač vzduchu

Tento návrh na použitie expandovanej hliny je určený hlavne ľuďom, ktorí vo svojich domovoch pestujú exotické rastliny alebo rastliny, ktoré si vyžadujú vysokú vlhkosť. Ak chceme zvýšiť vlhkosť v okolí rastlín, môžeme naliať vrstvu expandovanej hliny na podnos alebo stojan a zaliať ju vodou. Na takúto vrstvu keramzitu alebo na podnos s guľkami umiestnenými medzi rastlinami je možné položiť tropickú rastlinu. Odparujúca sa voda zvlhčí vzduch.

4. Ako mulčovací materiál

Ďalším nápadom je použitie expandovanej hliny ako mulčovacieho materiálu. Týmto spôsobom sa dá použiť ako v záhrade, tak aj v kvetináčoch.

Mulčovaním vrchnej vrstvy pôdy v kvetináčoch s expandovanou hlinkou zabraňujeme odparovaniu vlhkosti a chránime rastliny pred zamrznutím alebo prehriatím.

Pri použití expandovanej hliny na mulčovanie v záhrade nezabudnite, že je ľahšia ako voda a dá sa vymyť. Aby sa tomu zabránilo, mala by byť expandovaná hlina umiestnená asi 2 cm pod povrchom zeme. Takto lemovaný terén vyzerá mimoriadne esteticky a keramzit navyše neovplyvňuje parametre podkladu (kôra pri rozklade prekysľuje pôdu).

 

5. Expandovaná hlina ako substrát pre hydroponické pestovanie

Hydroponie je druh pestovania rastlín bez použitia typickej pôdy. Môže sa vykonávať vo veľkom rozsahu s priemyselnými plodinami, ako sú uhorky alebo jednotlivé rastliny doma. Zaručuje správny rast koreňového systému a dobre stabilizuje rastlinu.

6. Ako materiál na stavbu zelených striech

Vďaka svojim izolačným vlastnostiam, nízkej hmotnosti a schopnosti zafixovať korene rastlín sa dá použiť pri stavbe zelených striech.

Dozvedeli sme sa o rôznych spôsoboch použitia keramzitu doma aj na záhrade. Už dlho sa používa v stavebníctve. Teraz je čas zvýšiť jeho popularitu v záhrade.

Keramzyt

Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Prečo nakupovať u nás
  • Viac ako 30 000 produktou na jednom mieste
  • Všetko skladom
  • Možnosť tovar vyzdvihnuť ihned v našej predajni
  • Dovoz až k domu
  • Veľkoobchodné zľavy
  • servis
Kde nás nájdete
Vojtaššáková 602,
02744 Tvrdosin
Kontakty
Logo
Zákaznická podpora
Jozef Kelbel
Jozef Kelbel
(Po-Pia, 07-18 hod.) (So. 08-14 hod.)
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk